Patronat Honorowy
Prezydenta Wrocławia
Patronat medialny
Konkurs Twórczości Scenicznej Młodych „Przekręt”
Liceum Ogólnokształcące nr XVII
im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu już po raz
28 zaprasza młodzież do udziału w Konkursie Twórczości Scenicznej Młodych „Przekręt” 2019.
”PRZEKRĘT” to konkurs dokonań amatorskich zespołów teatralnych i tanecznych działających w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach, domach kultury
oraz w innych organizacjach młodzieżowych.
Zgodnie z tradycją konkursu pragniemy umożliwić młodym ludziom prezentację autorskich dokonań. Nie sugerujemy ani tematu, ani formy wypowiedzi, dopuszczając krótkie adaptacje dramatu, monodramy, montaże poetyckie, spektakle autorskie, realizacje nawiązujące do kabaretu czy teatru piosenki. Jury oceni autentyczność i samodzielność
w doborze tematyki i formy wypowiedzi, oryginalność przekazu scenicznego. Konkurs odbędzie się w terminie
11-14.03.2019 r.
zgłoszenia do 6 marca 2019 na adres: przekret2019@lo17.wroc.pl
Sprawozdania:
11.03 poniedziałek
Konkurs Twórczości Scenicznej Młodych “Przekręt 2019” możemy oficjalnie uznać za rozpoczęty! To już 28. edycja tego wydarzenia, od lat odbywającego się w naszej szkole, w tym roku w atmosferze lat 20. i 30. XX wieku. Dyrektor LO nr XVII pani Małgorzata Iwankiewicz podczas przemówienia inauguracyjnego wyjaśniła, dlaczego organizatorzy wybrali ten okres. Powodem jest chęć uczczenia jubileuszu odzyskania niepodległości przez Polskę, bo to właśnie te lata były czasem wielkiej nadziei, która teraz drzemie w nas, w młodych!
Pod okiem Pani Małgorzaty Szeptyckiej, Pana Marka Szydło i Pana Krzysztofa Żesławskiego klasy teatralne zaprezentowały Uciechy Staropolskie. Przedstawienie było dedykowane Panu Edwardowi Kaliszowi- nieżyjącemu już absolwentowi naszej szkoły i aktorowi, który występował w pierwotnej wersji tego spektaklu na scenach Teatru Polskiego. Wśród publiczności znaleźli się m.in. Jan Jurkowski - absolwent LO XVII, współzałożyciel grupy G.F. Darwin, aktor, producent i scenarzysta, który w kolejnych dniach będzie również zasiadał w jury konkursu, Pan Janusz Wrzał- wicekurator oświaty czy Pani Barbara Bartnik- była wicedyrektor naszej szkoły.
Warto dodać, że w Przekręt 2019 zaangażowana jest prawie cała szkoła- korytarze są kolorowe, jak z innej epoki! A uczniowie występujący w Uciechach staropolskich wykazali się prawdziwym talentem, przedstawienie urozmaicone było ciekawą choreografią, piosenkami i na pewno niezbyt łatwymi do nauczenia się kwestiami, w języku staropolskim.
Inauguracja na pewno była udana, teraz pozostaje nam jedynie czekać na kolejne dni, podczas których będziemy mogli obejrzeć występy teatralne i taneczne uczniów nie tylko z 17stki.
12.03 wtorek
Uciechy staropolskie
Uciechy Staropolskie, spektakl w wykonaniu klasy teatralnej z liceum
nr 17 w reżyserii Małgorzaty Szeptyckiej i Marka Szydło, był z pewnością doświadczeniem przyjemnym. Całe przedstawienie bazuje już na wcześniej wystawianej sztuce Kazimierza Dejmka pod tym samym tytułem.
Opowiada on o odradzającej się Polsce, w które króluje bezprawie, bieda i nędza. W całym przedstawieniu pokazywane są sceny z życia różnorakich postaci, mające na celu przedstawienie sytuacji panującej w kraju. Pokazana zostaje również scena w piekle, gdzie słudzy przynoszą Lucyferowi wieści z Rzeczpospolitej.
Postaci jest sporo, a każda jest niezwykle barwna i świetnie zagrana. Na scenie dzieje się dużo, czasami aż ciężko skupić się na pojedynczym bohaterze. Jednakże nie znaczy to, że panuje tam chaos, co to to nie. Wszystko jest dobrze skoordynowane i wydaje się iść jak po sznurku. Nie widać żadnych potknięć, czy też gaf, które można było z łatwością popełnić, biorąc pod uwagę język, jaki został użyty w scenariuszu.
Uciechy Staropolskie poruszają wiele dość niewygodnych tematów, które bliskie były mieszkańcom odrodzonej Rzeczpospolitej. Jednym z nich jest chociażby alkoholizm, niski poziom edukacji, krętactwo, czy bieda. Młodzi aktorzy z łatwością wcielili się w role, które odegrali wyjątkowo wybitnie.
Uciechy Staropolskie to spektakl genialny sam w sobie, a ten w wykonaniu uczniów z klasy teatralnej jest niezwykle żywy z młodzieńczą werwą i zacięciem. Jestem przekonana, że gdyby było ono przedstawiane w tej formie na scenach prawdziwego teatru niejeden połasiłby się na bilety i z taką samą przyjemnością zagłębiłby się w świat odrodzonej Polski.